Gyermekgyógyászat
Gyermekgyógyászat / Elsősegély

A leggyakoribb lázas betegségek

A hűvös, téli időszakban különösen gyakoriak a különböző megbetegedések, amelyek az ünnepi időszakban sem kímélnek. A kis betegeknek nagy csalódás, ha a várva várt ünnepet betegség árnyékolja, ilyenkor még nagyobb szüksége van a család szeretetére, odafigyelésére. Szakszerű gondoskodással elkerülhetjük, hogy a karácsonyt mégse egy ügyeleti váróteremben, vagy éppen kórházban töltsük, hanem otthon ünnepelhessük.

Lázas készülődés

Nagyon sok betegség első tünete a láz, amely nem feltétlen jelent komoly problémát, így először otthon szükséges csillapítani. 37,5 és 38 oC között hőemelkedést mérünk, az ennél magasabb hőmérsékletet hívjuk láznak. A hőemelkedést gyógyszeresen ne kezeljük, valamint ne feledjük, hogy a popsiban mért értékből fél fokot le kell vonni! Amennyiben szükséges, kétféle, különböző hatóanyagú gyógyszerrel váltva csillapítsuk a gyermek lázát. Még két különböző lázcsillapító adása között is várjunk minimum 3-4 órát. A gyermek súlya szerinti adagolásra is figyeljünk, ne csak a kor alapján való számításra. Ne feledjük, hogy minden gyógyszer beadását követően ki kell várni annak hatását, ami rendszerint fél-egy óra, ennél hamarabb ne tekintsük azt hatástalannak. Jól bevált módszer a fizikális lázcsillapítás, vagyis a hűtőfürdő és a vizes borogatás, amely kiváló kiegészítője a lázcsillapítóknak, és nem utolsó sorban nem terheljük gyermekünk szervezetét felesleges gyógyszerekkel.

Náthás napok

Szintén nagyon gyakori a vírusfertőzések okozta hurutos, náthás panasz orrfolyással, köhögéssel. Ilyen esetekben gondosan tartsuk tisztán gyermekünk orrát gyakori orrszívással, valamint használjunk naponta 4-5 alkalommal orrcseppet. Hurutos panaszok esetén nagyon fontos a váladékoldás. Legjelentősebb váladékoldó a folyadék, kínáljuk a gyermeket gyakrabban teával, vízzel. Emellett persze számos váladékoldó, köptető kapható, amelyek szintén jó hatásúak. Antihisztaminnal (pl. Fenistil csepp) kombinálva a legtöbb ilyen jellegű betegség átvészelhető. Gyakori panasz, hogy a náthás, torokfájós gyermek nem akar inni, félő, hogy kiszárad. Ilyenkor érdemes fájdalomcsillapítót is adni, hiszen az ivás fokozhatja fájdalmait. Köhögéscsillapítót csak kivételes esetben alkalmazzunk, orvosi utasításra, ugyanis számos esetben ezzel csak rontunk a helyzeten! A hajnalban jelentkező száraz, ugató jellegű, nehézlégzéssel járó, azaz croupos köhögés azonnali orvosi ellátást igényel.

Hasfájós, hányós bajok

TIPP

Minden nap, de különösen az ünnepi készülődésben, a számos elfoglaltságunk mellett különös figyelmet kell fordítani a balesetek megelőzésére. Ilyenkor egyrészt figyelmünk is jobban megoszlik az egyéb teendőink és a gyermek felügyelete között, másrészt több veszélyforrás (pl. gyertyák, elkészülőben levő forró ételek) van a lakásban. Kis odafigyeléssel számos baleset elkerülhető.

Mit tegyünk, ha gyermekünk hányni kezd? Nem kell azonnal komoly betegségtől félni, nagyon gyakran vírusfertőzés áll a háttérben. Gondosan odafigyelve itassuk apró kortyonként, akár kiskanállal, langyos teával, vagy szoba-hőmérsékletű vízzel. Mindig várakozni kell a hányás után (15-20 perc) és két korty között is (5-10 perc), nehogy az amúgy is felkavarodott gyomrot tovább ingereljük. Amikor a gyermek már tud inni, érdemes elektrolit oldatot is adni, amellyel szinte helyettesíteni tudjuk otthon a legnagyobb veszély, a kiszáradás miatti infúziót, így akár a kórházi felvételt is elkerülhetjük. Hányás igen gyakran jár együtt hasmenéssel, valamint az ezzel járó akár görcsös hasfájással, amely esetén szintén a gyermek itathatósága kulcsfontosságú. Ha jól iszik, mérséklődnek a hasi panaszok, valamint gyorsabban lezajlik a betegség. Hasmenés esetén probiotikum adása különösen fontos. Figyeljünk arra is, hogy hányásnál a lázat ne sziruppal, hanem kúppal, hasmenéskor pedig fordítva csillapítsuk.

Ünnepi házipatika

Érdemes ünnepek előtt a legszükségesebb gyógyszerekkel egy kis házi patikát összeállítani, hogy ne akkor kelljen gyógyszer után szaladgálni, amikor már beteg a gyermek. Így a legtöbb problémát azonnal kezelni tudjuk a megfelelő gyógyszerrel. De kerüljük a túlzott gyógyszeradást is! Mindig a gyermek korának és súlyának megfelelő dózisban adagoljuk a gyógyszereket, ebben a mellékelt tájékoztatók nyújtanak segítséget, azt minden gyógyszer beadása előtt olvassuk el!

TIPP

Amennyiben az otthon kezelt panaszok néhány nap alatt nem enyhülnek, vagy bármilyen szokatlan, vagy súlyos (pl. nehézlégzés) tünetet észlelünk, mindenképpen forduljunk orvoshoz, a háziorvosi ügyeletek ünnepnapokon is várják a kis betegeket.

 

Menjünk vagy maradjunk?

TIPP

Az édességekkel megrakott ünnepi asztalok mellett és a családi, baráti látogatások miatt felborult napirend ellenére is fontos odafigyelni a gyermek egészséges táplálására, vitaminellátására.

Amikor a láz a gyógyszer hatására csillapodik, a gyerekek sokszor hirtelen jobban érzik magukat pár órára, de ez nem jelenti azt, hogy meggyógyultak. Sokszor dilemmát okoz, hogy a beteg gyerek részt vegyen-e a családi összejöveteleken. A tapasztalat szerint, ha már fölmerül a dilemma, legjobb, ha inkább elhalasztjuk vagy kihagyjuk az ilyen alkalmat. Gondoskodjunk arról, hogy a beteg minél többet pihenhessen nyugalomban, ne vigyük közösségbe, lehetőleg ne is utaztassuk, maradjunk vele otthon, így gyorsítjuk a felépülését és megelőzhetjük, hogy az amúgy is legyengült immunrendszerű gyermek további fertőzéseket szedjen össze, valamint megakadályozzuk, hogy ő fertőzze meg a család többi tagját.

TIPP

Ha a gyerek megbetegszik, semmiképpen ne éreztessük vele, hogy ez számunkra mekkora csapás az ünnep kellős közepén. Inkább igyekezzünk megnyugtatni, hogy ez természetes, és a lehetőségekhez képest az ünnepet is meg fogjuk tartani.

 

Szombati Klára gyermekorvos

Bethesda Gyermekkórház

Gyorslinkek